Dienas citāts:

Saulainas dienas mūsu bērniem, saulainu vārdu katram, kas jūt.

Laimi var sadalīt līdzīgās daļās, atdot par velti un bagāts kļūt...

(Guntars Račs)

Bērnu žūrija

Pagājušā gada e-pastu karš nebija veltīgs. "Bērnu žūrija" turpinās un ikviens ir laipni aicināts līdzdarboties. Tā kā "Saulaino dienu bibliotēka" šogad uzsāk jaunu projektu tepat slimnīcā, "Bērnu žūrijai" nāksies atvēlēt krietni mazāk laika. Mēs tāpat turpināsim saviem apmeklētājiem stāstīt par iespēju iesaistīties, informēsim, kuras bibliotēkas ir uzņēmušās vadību, piedāvāsim, mūsu rīcībā esošo, grāmatu - Bērnu žūrijas "dalībnieču", lasīšanu, kamēr laiks jāpavada slimnīcā, bet līgumus ar bērniem neslēgsim. To savā bibliotēkā, uz kuru bērni dodas ikdienā.
Jau pabijām Rīgas Centra Daiļamatniecības pamatskolā, ar kuru jauki sadarbojāmies pagājušo gadu, lai 4.klases skolēnus iepazīstinātu ar "Bērnu žūrijā" iekļautajām grāmatām un mudinātu iesaistīties pašiem, jo skaidri zinu, ka čaklu lasītāju šajā klasē ir daudz. Aicināju bērnus iesaistīt savus vecākus izlasīt "Vecāku žūrijas" grāmatas, jo kopā taču jautrāk un interesantāk. Turpmāk, sadarbojoties ar RCB Bērnu literatūras nodaļu, organizēsim kādas jaukas tikšanās reizes ar rakstniekiem, vai citiem interesantiem cilvēkiem, bet galvenā iniciatīva pašu rokās, jo 4.klase - tas jau ir nopietni... Lielu lasītvēlmi un piedzīvojuma sajūtu ikvienam!


05.03.2012
Manam aicinājumam apmeklēt Bērnu/Jauniešu žūrijas noslēguma pasākumu Ķīpsalā lielo Grāmatu svētku laikā, atsaucās Mārcis M. un Matīss S. Viņiem pirmajiem bija iespēja uzzināt priecīgo ziņu, ka viņu topa grāmata, kā lielākajai daļai no klases - „Grega dienasgrāmata” saņēma godpilno 1.vietu. Lai arī lielā kņada visapkārt nedaudz traucēja sekot visam līdzi, kas notika uz skatuves, mums bija iespēja piedalīties grāmatu putekļa ātri uzrīkotajā referendumā par grāmatu lasīšanas atļaušanu un iepazīties ar viņa mūzu, kopā sumināt Bērnu žūrijas grāmatu autorus, ilustratorus, tulkotājus un grāmatu izdevniecības, noslēgumā baudīt, jauniešu vidū tik populārās, grupas „Dzelzs vilks” uzstāšanos. Un tad... aidā autogrāfu medījumos un bagātīgi plašā, izdevniecību piedāvātajā, grāmatu pasaulē...
Nu ko, šoreiz patiešām Bērnu/Jauniešu žūrija 2011 noslēgusies, bet iespēja atrast daudz jauna, saistoša un interesanta grāmatā nebūt nebeidzas... Uz tikšanos!

20.02.2012
Lai arī Bērnu/Jauniešu žūrijas 2011 oficiālais grāmatu lasīšanas un vērtēšanas laiks beidzies, mūsu gala tikšanās notika pavisam nesen - 17.februārī, kad pēc neilga pārtraukuma durvis saviem apmeklētājiem vēra Rīgas Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļa (Brīvības iela 49/53). Piedzīvojumi sākās jau pašā sākumā, kad uz ēkas 7.stāvu bija jādodas caurspīdīgajā liftā ar iespēju vērot Rīgas panorāmu. Lielākā daļa klases bija sajūsmā, bet daži tomēr jutās satraukti. Bibliotēkā mūs laipni sagaidīja bibliotekāres Anita un Ineta, kas bija sagatavojušas stāstījumu par Rīgas centrālo bibliotēku. Viņas iepazīstināja ar tās kārtību, izstāstīja kas interesants notiek bibliotēkā un aicināja uz sarunu ar šīsdienas viesi – bērnu grāmatu autoru Juri Zvirgzdiņu, kura aizkustinošais stāsts „Mufa” arī ir iekļauts Bērnu žūrijas lasāmo grāmatu sarakstā. Ar prieku vēroju, ka mūsu bērni ir gana atraisīti, zinātkāri un bagātīgi attīstītu fantāziju. Viņu uzdotie jautājumi bija dziļi un patiesas intereses pilni. Un saņemtās atbildes iepriecināja, jo Juris Zvirgzdiņš savā asprātīgajā runas manierē spēja gan sasmīdināt bērnus, gan pārrunāt nopietnas lietas.

13.02.2012
Kā ceturto no Bērnu žūrijas piedāvātajām grāmatām mēs izvēlējāmies Džefa Kinnija grāmatu sērijas „Grega dienasgrāmata” 1.daļu.
Izrādās lielākā daļa no klases to jau ir lasījuši un kārtējo audzināšanas stundu, kad par to runāsim, gaida ar lielu prieku. Kopīgi atceramies jautrākos un interesantākos Grega piedzīvojumus, noskaidrojam, ka tā noteikti ir atzīstama kā visu zēnu, un arī vairumam meiteņu, TOPa grāmata, kas nešaubīgi liekama pirmajā vietā. Pēc tam iegrimstam sarunās un kopā spriežam – kāpēc ir vērts rakstīt dienasgrāmatu? Idejas bija vienkārši brīnišķīgas, kas vienu otru noteikti iedvesmos pašam ķerties pie darba un pievērsties šāda veida nodarbei. Lūk dažas no tām:
Rakstot dienasgrāmatu
• var trenēt savu viltību kā jautrāk un interesantāk piemānīt vecākus un skolotājus;
• var attīstīt savu iztēli, kas palīdzēs izdomāt kādas dāvanas pasūtīt Ziemassvētku vecītim;
• sevi var nodrošināt ar interesantu lasāmvielu vecumdienām;
• tiek trenēta domāšana un lasītprasme, ko pamanīs un novērtēs Latviešu valodas skolotāja;
• var justies kā slavens bestsellera autors;
• vecāki var padomāt, ka mācos un nelikt pie darba;
• ir iespējams jautri pavadīt laiku – droši var smieties, ja arī īsti nav par ko smieties;
• dzimst interesantas idejas jauniem nedarbiem;
• droši var rakstīt visas savas blēņas, par to neviens nepērs un nevedīs pie direktores;
• var trenēties karikatūru zīmēšanā, par to noteikti priecāsies zīmēšanas skolotāja;
• ja esi nikns, var atļauties arī rupji palamāties - neviens nedzirdēs un nerakstīs piezīmes dienasgrāmatā;
• ātrāk paiet laiks un ātrāk pienāk mācību gada beigas;
• dienasgrāmatā neviens nelabos kļūdas, nepievērsīs uzmanību svītrojumiem un neliks sliktas atzīmes;
• Slēpjot dienasgrāmatu , var nejauši uziet mammas slepenos saldumu krājumus.
Un tas vēl nav viss. Šī laikam ir pirmā audzināšanas stunda, kurā tiek uzdots mājas darbs. Katram ir jāizdomā kāds jautrs un interesants atgadījums no klases dzīves, ko būtu vērts rakstīt dienasgrāmatā, un tie visi noteikti tiks uzglabāti Bērnu žūrijas arhīvā.

Jura Kronberga dzejoļu krājums „Mākoņu grāmata” bērnus sākumā nedaudz samulsina. Tomēr lasot to, manāmi atraisās mūsu fantāzija.
Domās esam zaļā, ziedošā pļavā, kur var izstiepties zālītē un lūkoties debesīs mūžam mainīgo mākoņu spēlēs. Daudziem tās ir tik patīkamas atmiņas par laisko vasaras brīvlaiku! Bērnus uzjautrina dzejnieka uzburtā mākoņu pasaule, kur mākoņiem ir sava gramatika un danču vakari, kur tie atdarina citus un tāpat kā cilvēki grib apceļot pasauli.
Uz tik patīkamas nots arī noslēdzam lielo Bērnu žūrijas grāmatu lasīšanas akciju. Bet mūs visus gaida vēl viena tikšanās!

16.12.2011
Kārta pienākusi Māra Oltes grāmatai "Matīsa piedzīvojumi mežā".
Ar grāmatas lasīšanu iet raiti, jo tā ir bērniem pazīstama vide. Daudziem ar to saistās jaukie vasaras brīvlaiki pie vecvecākiem laukos, citam ar dzimšanas dienas svinēšanu, spēlējot orientēšanās spēli mežā. Visi labprāt dalās savos stāstos par piedzīvoto un redzēto dabā. Nobeigumā vēl noskatāmies Vides filmu studijas filmiņu "Latvia Natura 2000", kas ārkārtīgi spilgti attēlo Latvijas krāšņo dabu. Un bērniem patīk. Tā kā grāmata ir izlasīta, nākamajai reizei solu pārsteigumu. Un pārsteigums izdodas varens. Ciemos ierodas pats grāmatas autors, dabas draugs un bērniem jau labi zināmais no TV Māris Olte.
Gandrīz visa stunda paiet vienos smieklos, jo Māris prot uzjautrināt un sasmīdināt ikvienu. Esmu sagatavojusi āķīgus jautājumus, kuriem atbildes rodamas lasītajā grāmatā. Mārim ir iespēja pārliecināties, ka bērni grāmatu lasījuši vērīgi un atbildes ilgi nav jāgaida. Bet bērniem ir iespēja klausīties Māra stāstos, kuros caur jokiem un smiekliem tiek izstāstītas daudzas interesantas un nopietnas lietas. Bet pats jaukākais- Māris sola, ka nākamā grāmata būs par makšķerēšanu un apsolās braukt ciemos vēl.
Bet nu, baudīsim svētku gatavošanās prieku un Bērnu žūrijas atlikušo grāmatu lasīšanu atliksim uz vēlāku laiku.

06.12.2011
Jau kopš septembra mēneša Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas 3.klase, pēc mana uzaicinājuma, ir iesaistījusies Bērnu lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu žūrija 2011". Kopīgi esam iepazinuši, izvērtējuši, izlēmuši un vienojušies, kuras no piedāvātajām grāmatām lasīsim un gandrīz katru piektdienu audzināšanas stundās visi kopā to darām.
Pirmā stunda pagāja bērniem izklāstot darbības plānu, kā organizēšu nodarbību, kas katram būs jādara un ko darīsim kopā, kāds būs ieguvums un kāpēc vispār es to piedāvāju. Pilnā nopietnībā tiek parakstīts Līgums, kurā bērni apņemas izlasīt 5 grāmatas un izteikt pēc tam savu viedokli, apliecinot to ar savu parakstu.
Tātad, Bērnu žūrijā iesaistās visa klase - 31 skolēns. Lai arī sākumā saklausīju dažus "kāpēc" un "man to nevajag", jau nākamajā stundā, kad uzsākam skaļo lasīšanu, grūti vienoties, kuri būs pirmie, jo gribētāju daudz.

Kā pirmo, izvēlamies lasīt Rauta Pireta stāstu "Princese Skella un Leta kungs".
Neiet viegli. Mums jāmācās to darīt skaļāk, raitāk, izteiksmīgāk. Vairāk ieinteresētie, protestē, ka neko nedzird, bet mēs turpinām. Stunda paiet ātri un esam izlasījuši vien dažas nodaļas. Aicinu visus, kam ir iespējams, sameklēt grāmatu un lasīt mājās pašiem. Interese ir radīta un nākamajā stundā vairāki bērni jau ziņo, ka grāmata ir izlasīta. Pēc dažām nedēļām grāmata ir pieveikta. Pēdējo stundu veltam tās pārstāstīšanai un jautrām izklaidēm. Esmu sagatavojusi viktorīnu ar āķīgiem jautājumiem, lai pārbaudītu cik vērīgi bijuši klausītāji un lasītāji. Bērniem ir žilbinoša atmiņa, kas mani pat pārsteidz. Un man ir liela vēlme pārsteigt arī viņus. Pirms stundas esmu saaģitējusi vienu no klases Mārčiem pārģērbties par Leta kungu. Tad nu pēkšņi atskan klauvējiens pie durvīm un klasē cēli ienāk viņš - Leta kungs. Visi pārsteigti un sajūsmināti. Kopīgi izpētām cik Leta kungam ir ribu kauli, pačamdām savējos. Noskaidrojam, ka ir galvas kauls, atslēgas kauls, gūžas kauls utt.
Nemaz tik briesmīgi nav. Pārrunājam, ka lai kauli būtu stipri, jāēd biezpiens, jādzer piens, un ka jautrus stāstus lasot, var aizdomāties un uzzināt daudz jauna un interesanta. Klasei dāvanā tiek enciklopēdija "Kāpēc ES esmu ES" un ar prieku secinām, ka viena grāmata no piecām jau ir veiksmīgi izlasīta. Bērniem tiek vēl viena balva - visa klase tiek uzaicināta ciemos uz Saulaino dienu bibliotēku, jo tieši tobrīd slimnīcā tika organizētas Atvērto durvju dienas. Bērni viesojās ne tikai bibliotēkā, bet arī Bērnu slimnīcas operācijas blokā, laboratorijā, Endoskopijas kabinetā, kā arī apskatīja neatliekamās palīdzības automašīnu. Guva nelielu priekšstatu par ārsta profesiju un ikdienu slimnīcā.

Nākamā grāmata ir Ineses Zanderes dzejoļu krājums "Princešu piedzīvojumi".
Raitā valodā ar skanīgām atskaņām grāmatu izlasām vienā stundā. Bija plānots aicināt ciemos pašu autori Inesi Zanderi, bet diemžēl viņa ir tik aizņemta, rūpējot mums visiem daudz kā jauka un interesanta. Esam saprotoši un ceram, ka noteikti būs izdevība tikties un iepazīties tuvāk. Domās sakām paldies par jaukajām grāmatām, ko varam lasīt un vēlam daudz jaunu brīnišķu ideju.
Nākamā lasīšanas stunda atkal tiek veltīta izklaidēm. Aicinu visiem sajusties kā dzejniekiem un mēģināt atraisīt savu fantāziju. Iedvesmai noskatāmies jauko mākslinieces Indras Sproģes un dziedātāja Renāra Kaupera kopdarbu - multenīti "Joka pēc alfabēts"
Ķeramies pie darba un mums top katram savs alfabēta dzejolis. Nu varam apgalvot, ka sperti pirmie soļi dzejas pasaulē.

Nav komentāru: