Dienas citāts:

Saulainas dienas mūsu bērniem, saulainu vārdu katram, kas jūt.

Laimi var sadalīt līdzīgās daļās, atdot par velti un bagāts kļūt...

(Guntars Račs)

Projekti

Projekts"Bibliotēkas diena dzīvē 2015"  
Šogad izdomājām, ka attēlosim bibliotēkas dienu bērna acīm skatītu, ar nelieliem mūsu komentāriem. Mūsu galvenais mākslinieks - Mārcis (12 g.)

24.04.2015 
 Šodien, Bibliotēku nedēļai noslēdzoties, secinām, ka aizvadīta interesanta un rosīga darba nedēļa. Lai arī dažkārt liekas, ka sāk trūkt idejas un grūti kādu pārsteigt, tomēr vērojot ar kādu prieku bērni visā iesaistās, saprotam, ka varbūt nemaz nav neviens jāpārsteidz. Viņi bieži vien paši ir izbrīnīti par to, ko redz un jūt. Svarīgākais ir būt laipniem, pretimnākošiem un atvērtiem pret ikvienu apmeklētāju.
Bibliotēkas nedēļai noslēdzoties, jau gatavojamies nākamajam pasākumam - tikšanās ar Nacionālo Bruņoto spēku pārstāvjiem. Esam gandarītas, ka varējām sekot līdzi citu bibliotēku rosībai, spējām atvēlēt laiku un nedaudz piefiksēt, ko pašas darījām. Vēlam visiem kolēģiem daudz jaunu ideju un interesantu laiku kopā ar bibliotēku apmeklētājiem.
Skaistu un saulainu pavasari visiem!
Ilze&Ilze


23.04.2015 
Ceturtā diena pagāja spraigi. Daudzu uzmanību piesaistīja izstāde "Bibliotēka Bērnu slimnīcā kādreiz un tagad". Te izkārtoti dažādi vēsturiski materiāli. Ikkatrs var pašķirstīt seno protokolu grāmatu, kas smalki atspoguļo pagājušā gadsimta norises slimnīcas bibliotēkā. Tik pat interesanta ir viena no tā laika inventāra grāmatām un viens bibliotēkas krājuma eksemplārs, kas pie mums atceļoja no kāda lasītāja personīgās bibliotēkas. Un visam blakus sarindoti materiāli par "Saulaino dienu bibliotēku"...
Slimnīcas pacientus aicinājām uz mūzikas studijas "Anima Group" dalībnieku koncertu. Tika skandēts plašs repertuārs dažādās valodās, dažādos ritmos, gan skaļākās, gan rimtākās mūzikas tonalitātēs. Bija jautri!
Bet man diena vēl nebeidzās. Noslēgums tika pavadīts Rīgas Centrālajā bibliotēkā gan klausoties, gan stāstot Bibliotēku stāstus.
22.04.2015

Šodiena bibliotēkā interesanta. Daudz jauna uzzinājām, kaut gan tas galīgi neskar mūsu darbu. Ir izveidots Bērnu Vakcinācijas centrs. Lai informētu sabiedrību par šo notikumu, tika organizēta preses konference. Un kā jūs domājat, kut tā notika?- protams, Saulaino dienu bibliotēkā. Tādēļ, šodien rīta cēlienā bija pulka cilvēku ar kamerām un mikrofoniem, notika intervijas, diskusijas, pārrunas. Visinteresantākais ir tas, ka mūsu lasītājus tas nebūt netraucē.
Kamēr bibliotēka pilna ar žurnālistiem, darbu ierasti uzsāk Mobilā Saulaino dienu bibliotēka. Tas notiek tā, ka ar grāmatām piekrautiem ratiņiem, dodos uz nodaļām pie bērniem, kuri paši uz bibliotēku atnākt nevar. Divas reizes nedēļā apciemoju divas nodaļas - Ķirurģisko nodaļu, kur bērni pēc operācijām, traumām ir gultiņās guļoši un uz Onkoloģisko nodaļu. Tur bērni parasti ārstējas ilgstoši un Mobilā Saulaino dienu bibliotēka vienmēr tiek gaidīta ar lielu nepacietību.

21.04.2015
Šodien un visu atlikušo nedēļu bibliotēkā notiks expressaptauja. Apmeklētāji tiek likti pie darba. Katram ir jāatbild tikai uz vienu jautājumu - KAS TAVUPRĀT IR BIBLIOTĒKA?. Un atbildes ir fantastiski jaukas :))). Piemēram, 
  • Bibliotēka ir vieta, kur ir grāmatas, žurnāli, mantas un dažādas spēles 
  • vieta, kur var mācīties un atpūsties
  • vieta, kur atpūsties, iegūt informāciju, mainīt grāmatas un tās lasīt, sēdēt pie datoriem
  • vieta, kur ierasties, lai rastu mieru, iedvesmu, prieku un smeltos idejas
  • vieta, kur sapņot 
  • vieta, kur priecāties, jo īpaši tad, kad nevar iet ārā no savas palātas
  • grāmatu un atpūtas pasaule
  • jauka un ļoti mīlīga vieta, kur var palasīt un aizņemties jaukas grāmatas, parunāties ar jaukajām un sirsnīgajām bibliotekārītēm.
 Šodien bija prakses noslēgums diviem praktikantiem no Sociālās integrācijas valsts aģentūras Jūrmalas profesionālās skolas. Veselu mēnesi viņi pie mums apguva datu ievades operatora amatu - reģistrēja jaunos lasītājus u.c.

20.04.2015
Mazais mākslinieks ir ievērojis, ka šodien Saulaino dienu bibliotēkā tika uzlikta jauna izstāde ar nosaukumu "Saulaino dienu bibliotēka Rīgas Centrālās bibliotēkas tīklā". Pačukstēsim, ka tā būs interaktīva izstāde, kuru katru dienu papildināsim ar apmeklētāju domām. Kas tās par domām- par to rīt.
Viņš pamanīja, ka bibliotēkā notiek AUTORIZĀCIJA - lasītājiem stāstam par jaunajām iespējām RCB mājas lapā pašiem elektroniski rezervēt un pagarināt grāmatas, apskatīt  nodošanas termiņu un kādas grāmatas patreiz paņemtas lasīt
Īpašu ievērību izpelnījās Dr. Švekļa izstādītā ātrās palīdzības automašīnu lielā kolekcija, kurā ietilpst 102 modelīši. Puikām ir ko redzēt :))). Šodien skapī izlikām pēdējo atnesto kasti. Dakteris pats vēl nāks modelīšus sagrupēt pa noteiktām kategorijām, par ko mums, diemžēl, maza saprašana.

Projekts"Bibliotēkas diena dzīvē 2014"
14.02.2014
Nedēļa aizvadīta gana spraigi, ko nebūt spēju veiksmīgi atspoguļot blogā. Diemžēl darba dienas ir tieši tik garas, cik tās ir :)). Šīs nedēļas centrālākie notikumi bija Zanes Lūses darbu izstādes iekārtošana, Ēnu diena, projekts "Vislabākās zāles - lietderīgs un radošs darbs", eseju konkursa noslēgums, RCB filiālbibliotēkas "Avots" atklāšana, un mazie, neskaitāmie ikdienas darbi, kas atmosfēru bibliotēkā radīja rosīgu un darbīgu. Lai ko mēs darītu, svarīgākais ir laipni apkalpots, uzklausīts, ieinteresēts lasītājs. Un šonedēļ viņu mums netrūka. Pavisam ciemos sagaidījām 307 apmeklētājus. Cits nāca čakli lasīt un grāmatas mainīt, cits tikai izmantot datorus,  citi vienkārši padzīvoties un mīļu prātu iesaistīties mūsu tamborēšanas kampaņā, lai atbalstītu projektu. 

Interesanti bija lasīt un vērot kolēģu darbu. Šis tas rosināja uz jaunām idejām. Varbūt pat jāapsver doma par jauku sadarbību. 
Paldies par iespēju dalīties un par to, ka dalījāties Jūs!
Saulainas dienas visiem vēlot,

Ilze&Ilze


13.02.2014
1. Par šodienu tikai viens ieraksts. It kā var uzrakstīt vienā teikumā, ka apmeklēju semināru "Rokraksts. Ko tas liecina par personu." Tomēr tas viss ir vesela raksta vērts.
Iespēju apmeklēt šo kursu, nodrošināja mana uzrošināšanās piedalīties eseju, miniatūru un minimu konkursā "Vai man rīt iet uz darbu, un ja iet, tad kāpēc?", ko organizēja Latvijas bibliotekāru izglītības apvienība. Pirmkārt jau, rakstīt pašu eseju, bija vērtīgi priekš sevis un savas izpratnes. Tas bija patiess pārdomu brīdis, kas varbūt arī ir svarīgākais visā šajā pasākumā. Bija interesanta, jautra un pozitīvu emociju pilna diena. Gan par mūsu esejām vēl dzirdēsiet :))).

12.02.2014
1. Šodien, kā daudziem no Jums, kopā jādarbojas ar ēnām. Mani ēno Sendija. Tiekamies jau no paša rīta un ejam uz slimnīcas direktores prezentāciju. Slimnīcas personāla ēnotāju ir daudz, pilna zāle. Direktore izstāta lielos vilcienos par slimnīcu, min arī Saulaino dienu bibliotēku.

2. Rādu Sendijai prezentācijas, stāstu par bibliotēku, uzņemam citas ēnas, kuras tiek atvestas, lai parādītu Saulaino dienu bibliotēku. Pusdienlaikā ar grāmatu ratiņiem dodaies uz Ķirurģijas nodaļu, pie bērniem, kuri paši uz bibliotēku atnākt nevar. Stāstu, stāstu, stāstu... un beigās vēl jāsaraksta Sendijas ēnu papīri :))), lai viss kā pieklājās.

3. Piektdien došos uz RCB filiālbibliotēkas "Avots" atklāšanu pēc lielās renovācijas. Tādēļ kopā ar Sendiju gatavojam interesantu apsveikumu kolēģiem.

4. Skolās laikam projektu nedēļa. Arī mums jāiespringst. Jāmeklē viss iespējamais par Rīgas laternām :).

5. Tā kā šodien runāts tika daudz, nedaudz jāatpūtina balss saites un jānododās rakstu darbiem. Top stāsts mūsu blogā par vienu skaistu pasākumu. http://www.sauldien.blogspot.com/2014/02/karteja-debija-pie-mums-saulaino-dienu.html

6. Ar visu lielo runāšanu un darbošanos, šodien bibliotēkā esam apkalpojuši 94 apmeklētājus.


11.02.2014
1. Rīt ēnu diena. Tādēļ rīts paiet, gatavojoties. Jasameklē prezentācijas, jāpadomā ko rādīt un ko stāstīt, ko  ļaut darīt, jāizprintē apliecinājums un jāsagatavo identifikācijas karte manai ēnai.

2.  Viena apmeklētāja tiek iepazīstināta un vedināta izmantot e-pakalpojumu. Kopīgi reģistrējam vienu mazulīti bērnudārza rindā. Viņa ir 735. vietā!!!

3. Ir sazvanīti IT daļas puiši un nosūtīti atbilstoši dokumenti. Ceram uz mūsu veco un lēno datoru reanimēšanu :). Gara saruna par to kā šis process jāorganizē. Maz gan no tā visa sapratu, bet nu labi.

4. Kolēģīte strādā pie stenda noformējuma. Tā būs vieta dažādiem bērnu radošiem darbiņiem, kuri tapuši Saulaino dienu bibliotēkā.

5. Jā, sazvanīju Ingunu no Jūrmalas teātra. Viņa piekrita pie mums paviesoties 25.februārī. Būs lelles, būs izklaides un rosīga darbošanās. Tagad tik jāmeklē koordinātes, ar ko sazināties un kā nosūtīt mūsu apsveikumu cienījamai māksliniecei Margaritai Stārastei.

6. Šodien pēcpusdienā viens izbraukums uz Eiropas Savienības māju. Varbūt būs informācija par jaunām iespējām. Priekšā vasara un kārtējais "Cycling for Libraries". Pa ceļam jāpaviesojas pie kolēģiem Torņakalna bibliotēkā. Jānogādā grāmatas ko bijām aizņēmušies no viņu krājuma.

10.02.2014
1. Rīts paiet gatavojoties plānotajam pasākumam, kurā taps apsveikums Margaritai Stārastei dzimšanas dienā. Esmu sazinājusies ar Jūrmalas Tautas teātra leļļu mākslinieci Ingunu, kuru aicinam palīgos. Bērnus rosināsim ielūkoties rakstnieces kukainīšu pasaulē. Un patiesībā šorīt bija īsti pavasarīga sajūta, tā ka viss notiks precīzi laikā.


2. Pagājušajā piektdienā bibliotēkā notika izstāžu ekspozīcijas maiņa. Šodien jāpabeidz līdz galam nolīmeņot visas izliktās Zanes Lūses gleznas, jāiekārto atsauksmju grāmata, jāizliek informatīva izstādīte par pašu mākslinieci. Tās ir pasakainas ilustrācijas Māras Cielēnas dzejolim “Ceļā uz Ziemassvētkiem”, kas iznācis BikiBuka sērijā. Lūkojamies tajās un priecājamies. Cik ļoti tās piesaista un liek apbrīnot mākslinieka talantu! Bet vēl jāsazinās ar iepriekšējās izstādes mākslinieci Agnesi Brīnumu, lai nogādātu atpakaļ viņas darbus, kas arī piesaistīja lasītāju uzmanību, uzrunāja un radīja īpašu noskaņu bibliotēkā.
3. Jā, strādājam pie mūsu, Labdarības veikala “Otra elpa” veiksmīgi atbalstītā, projekta. Par to sīkāk var        lasīt tepat blogā ↓. Tamborēšanas darbi notiek gan pie mums bibliotēkā, gan nodaļās.

4. Bet mūsu draudzenīte, bibliotēkas apmeklētāja, Sintija grib griezt sniegpārsliņas. Nu ko, griežam ar :).    Kolēģīte Ilze vienmēr ir atsaucīga. Bez tam, pie mums ir sniegpārsliņu izstāde, kuru izveidojām pirms 2 nedēļām. Sintija iedvesmota ķerās pie darba un ar prieku papildina to.


5. Šodien apkalpojām 64 apmeklētājus. 


Projekts „Vislabākās zāles – lietderīgs un radošs darbs”
Saulaino dienu bibliotēka Bērnu slimnīcā darbojās jau 7 gadus. Laiks iet un viss jaunais nokalpojas. Tā ir arī pie mums, kādreiz jaunie un ērtie krēsli, šobrīd jau neizskatās vairs gana pievilcīgi.
Tā kā paši krēsli funkcionē vēl gana labi, nospriedām, ka tiem vajadzīgas jaunas kleitas. Jāsarūpē tik materiāls, kas nebūt nav viegli, jo par visu ir jāmaksā. Tā tapa projekts "Vislabākās zāles - lietderīgs un radošs darbs", kuru mīļu prātu atbalstīja Labdarības veikals "Otra elpa". Kāpēc tāds nosaukums? Nav noslēpums, ka slimnīcā laiks velkas lēni. Un ikviens, kuru māc garlaicība, ir ne tajā labākajā noskaņojumā. Tādēļ nolēmām interesentiem piedāvāt nedaudz izklaidēties, un reizē paveikt ko lietderīgu - ietērpt bibliotēkas krēslus skaistās kleitās, kas reizē arī būtu kā skaists dizaina elements un radītu priecīgāku atmosfēru pie mums.
Kas pie mums visvārāk nodarbojās ar rokdarbiem? Tās, protams, lielākoties ir mazo pacientu māmiņas, kurām ir ļoti svarīgi nomierināt satraukto prātu un būt labā noskaņojumā, lai, esot blakus saviem mīluļiem, varētu viņiem labāk palīdzēt ātrāk tapt veseliem.
Par atvēlētiem līdzekļiem steidzām iepirkt tamboradatas, dziju un citas vajadzīgas lietas. 
Par gala rezultātu stāstīsim vēlāk.



Mobilā "Saulaino dienu bibliotēka"

Ikviens spēj iedomāties, cik grūti ir Bērnu slimnīcas mazajiem, kustīgajiem, dzīvespriecīgajiem, zinātkārajiem pacientiem ilgstoši atrasties slimnīcas gultā. Lai gādātu ne tikai par viņu veselības stāvokli, bet arī par pozitīvu noskaņojumu, pateicoties SIA “Lattecom”, A/S “AJ Produkti” un SIA “Nordeko” atbalstam, ir realizēts projekts RCB „Mobilā Saulaino dienu bibliotēka” Bērnu slimnīcā. Proti, divas reizes nedēļā bibliotekāre ar grāmatu pārvietojamiem ratiņiem, kuros sarindotas grāmatas par visdažādākajiem tematiem, kā arī novietots dators ērtākai lasītāju reģistrēšanai un elektroniskai grāmatu izsniegšanai, dodas pie pacientiem uz nodaļu, piedāvājot īsināt atveseļošanās laiku ar jautru, interesantu un aizraujošu lasāmvielu. Tas, kurš tiek reģistrēts kā lasītājs RCB "Mobilajā Saulaino dienu bibliotēkā", laipni aicināts pēc izrakstīšanās no slimnīcas turpināt apmeklēt pārējās RCB filiālbibliotēkas.

Ir jau uzklausītas pirmās pozitīvās atsauksmes gan no bērniem, gan viņu vecākiem un personāla. Dažkārt tiek nolikts malā pat, no mājas paņemtais, iPad un apskatīta piedāvāto grāmatu kolekcija, jo pēc dažādības un drīzākas izveseļošanās ilgojas ikviens pacients.
Ķirurģijas nodaļas vecākā māsiņa Aija Lielnora saka: ''Kopš nodaļā viesojas Mobilā Saulaino dienu bibliotēka, bērnu nomāktajās sejās parādās veselīga ziņkāre un garlaikotajos acu skatos pavīd interese. Grāmatu pasaulē, kurā viņi ieslīgst, vairs nav viņu sāpes un ciešanas. Tas palīdz mums darīt savu darbu, bet bērniem ātrāk kļūt veseliem." 
Pagaidām projekts tiek īstenots vienā nodaļā – Ķirurģiskajā, kur uzturas bērni pēc dažādām traumām un operācijām, tomēr nākotnē tiek plānots pacientus apmeklēt arī citās nodaļās.




Projekts "Bibliotēkas diena dzīvē - 2013"

Aizritējusi projekta pēdējā diena - viena ikdienišķa nedēļa. Tomēr tās mēdz būt arī ļoti atšķirīgas. Mūsu neklātienes "Ēnas" var spriest un vērtēt cik interesanta ir mūsu profesija, cik radošiem ļauj tā mums būt, cik dažādas bibliotēkas un to darbinieki mēs esam, cik vienkāršus vai sarežģītus darbus mēs daram un cik vajadzīgi mēs viens otram esam.


15.02.2013
1. Šodien piektdiena,tās parasti klusas un mierīgas, jo daudzi bērni tiek izrakstīti no slimnīcas un laisti mājās. Arī es nolemju neķerties pie lieliem darbiem, bet palasīt citu bibliotēku blogus #libdayLV sakarā. Izlasu Viktorijas, kā Vilka k-ga asistentes, dienu. Ļoti ieinteresēja Bērnu bibliotēkas "Zinītis" ziņa par Muminu izstādi. Hm, noteikti sazināšos un painteresēšos vai šī izstāde varētu atceļot arī pie mums.
2. Saņemu zvanu no Sabiedrisko attiecību dienesta. Ir ideja organizēt vingrošanas nodarbības fizioterapeita vadībā slimnīcas personālam un tiek meklētas telpas. Jautā vai šim nolūkam varētu izmantot bibliotēku (!). Protams, neatsaku. Mēs esam atvērti ikvienai sadarbībai :). Viss tikai jāsaskaņo ar slimnīcas administrāciju un jāizdomā kā labāk un pareizāk.
3. Papīri, papīri... šodien saņemtais kartridžs jānoraksta. Pirmdien jāved uz Saimniecības daļu.
4. Saņēmu vēstuli no Lietuvas kolēģes, ar kuru iepazināmies viena projekta laikā. Viņa strādā Medicīnas Universitātes bibliotēkā. Ik pa laikam sazinamies - pastāstam, kas jauns un interesants darbā. Viņu ļoti ieinteresējusi mūsu bibliotēka. Tāpēc top atbildes vēstule.
5. Ziņo, ka gripas karantīna vēl tik ātri nebeigsies. Daudzie plāni par jautrajiem pasākumiem jāatceļ, bet tomēr, tomēr... nekas jau nestāv uz vietas, arī šobrīd ir idejas, kam pievērsties.
6. Pēc bibliotēkas slēgšanas vēl sapulce ar Pedagoģiskā, Sociālā, Rehabilitācijas dienestu vadītājiem.
7. Nekāda slinkošana nesanāca - šodien 53 apmeklētāji.

14.02.2013
1. Rīts iesākās kā parasti, ar rīta darbiem. Diemžēl arī ar visādām sīkām problēmām. Šorīt nav bijusi apkopēja - zvans uz Saimniecības daļu, lai atrastu aizvietotāju, jo telpām jābūt sakoptām. Līdz mums nav ticis šīsnedēļas žurnāls "Ieva" - vispirms zvans slimnīcas sekretērei, tad uz pasta nodaļu. Ceram, ka rīt būs. Šie sīkie, it kā nebūtiskie darbiņi, nav ne grūti, ne interesanti, bet kārtībai jābūt un kādam visam jāseko līdz.
2. Vakar īsi pirms slēgšanas vēl ienāca Vecāku mājas darbinieki ar savām Ēnām. Bija neliela ekskursija un stāstījums par bibliotēku.
3. Tā kā šobrīd bibliotēkā klusums, pievēršos blogam. Top neliels raksts par Mobilās Saulaino dienu bibliotēkas projektu. Un arī raksts par mākslinieci Indru Sproģi jāpabeidz.
4. Ir atlasītas grāmatas, kuras jūk ārā pa lapiņai no pārmērīgas lasīšanas, bet šķirties no tām žēl. Ir plāns sazināties ar Valsts tehnikumu, kur top jaunie poligrāfijas speciālisti. Ļoti ceru, ka man izdosies sarunāt un grāmatas tiks profesionāli iešūtas jaunos vākos.
5. Sazinājos ar RCB projektu vadītāju, lai pakonsultētos par projekta "Cyc4lib" rakstīšanu. Viņa man palīdzēs ar idejām :).
6. Boksterēju rakstu par Biblioterapiju angļu valodā, ko atsūtīja Elīna. Kas zina, varbūt drīz būsim tik gudras, ka spēsim kaut ko līdzīgu saorganizēt arī pie mums.
7. Šodien mierīgāka diena - 40 aplaimoti apmeklētāji un 11 sirsniņveidīgi uzmanības apliecinājumi no mazajiem un lielajiem lasītājiem :).

13.02.2013
1. Uh, atskrēju jau krietni pirms 8, bet dažas Ēnas tomēr jau priekšā. Tātad šodiena - Ēnu diena! Viņu ir daudz, ap 50. Ēnota tiks gan slimnīcas direktore, gan profesors, ķirurgs, dakteri, māsiņas... Jauki! Kad prezentācija noskatīta, svinīgās runas noklausītas, izdalam bukletus, bahilas, halātiņus un visi izklīst. Jāsakārto bibliotēka un jāķerās pie citiem darbiem.
2. Šodien obligāti jāatrod laiks uzrakstīt blogā rakstu par Indras Sproģes izstādi. Vairs nu nekādi nedrīgst atlikt.
3. Saņēmu zvanu no RCB direktores vietnieces. Nākamnedēļ mums jāuzņem viesi no Kultūras Departamenta. Jābūt gatavai izrādīt bibliotēku un stāstīt par mūsu darbu.
4. Griežu un līmēju saulītes. Tās mūsu bibliotēkas simboli. Lipināsim uz grāmatu kastēm, kuras tiks izvietotas dažās slimnīcas nodaļās. Pēc karantīnas brauksim ar grāmatu ratiņiem pie bērniem, kuriem jāievēro gultas režīms un uz bibliotēku paši nevar atnākt. Tā būs mūsu Mobilā Saulaino dienu bibliotēka.
5. Izdevās pamatīgi iepriecināt un pārsteigt vienu vecmāmiņu ar mazmeitiņu. Meitenīte izvēlējās Ievas Samauskas "Princešu grāmatu", par ko saņēma dāvaniņu. Tada mums noruna ar pašu autori :). Ieva ir saadījusi bezgala jaukus pirkstiņrūķus - tā jauka dāvaniņa viņas grāmatiņu lasītājiem :).
6. Jā, dienas beigās mēs parasti ar speciālo dezinfekcijas līdzekli tīram datoru klaviatūras un peles. Tagad, karantīnas laikā jo īpaši piestrādājam.
7. Šodien, kopā ar visām Ēnām, bibliotēkā pabija 102 apmeklētāji. Ar nepacietību gaidu savu kolēģi atpakaļ ierindā. Rakstam par Indras Sproģes izstādi tā arī nepaguvu pielikt punktu.

12.02.2013
1. Darba diena, kā vienmēr, sākas 8.30. Ikrīta sagatavošanās darbu pusstunda.
2. Pirmais lasītājs ierodas bēdīgs :(.Izrādās, viņu šodien izraksta no slimnīcas, bet viņš nav pabeidzis lasīt, vakar pie mums paņemto, grāmatu :). Kopīgi sameklējam RCB elektroniskajā katalogā, kurās bibliotēkās vēl tā ir pieejama, sazvanam viņam vistuvāko bibliotēku. Kolēģi grāmatiņu atliks. Puika priecīgs :).
3. Šodienas pirmais pieprasījums - emocionālā vardarbība. Diemžēl neko daudz piedāvāt nevaram no sava krājuma, bet elektroniskajā katalogā un LNB analītikas datu bāzē atrodam daudz.
4. Facebook-ā izlasīju ziņu, ka ASV dzīvojošais komponists Andrejs Jansons kopā ar mūziķiem no Latvijas Mūzikas akadēmijas dodas tūrē pa Latvijas mazpilsētām, lai tiktos ar bērniem un radošā veidā tos iepazīstinātu ar mūziku. To organizē ASV Vēstniecība. Tā ir laba ideja pasākumam arī mūsu bibliotēkā. Mēs taču esam tepat! Rakstu vēstuli, uz kuru ātri vien saņemu atbildi, ka jāsazinās ar vēstniecības Kultūras un preses nodaļu. To arī tagad taisos darīt. Tas nekas, ka pie mums šobrīd izsludināta karantīna un nekādus pasākumus rīkot nedrīks. Būs vēl citas iespējas :).
5. Ienāk ļoti, ļoti noraizējusies māmiņa :(. Meklē klusu vietiņu...zvana savējiem, izmisīgi raud... Varu tikai pasniegt ūdens glāzi un parūpēties, lai neviens viņu netraucē. Tas ir tik maz... Jātic, ka viņas mazulis ir drošās rokās un viss noteikti būs labi. Ak, kaut tā būtu!!!
6. Pirms kāda laika saņēmām ziedojumu no Norvēģijā dzīvojošās latviešu režisores Ilzes Burkovskas Jacobsen jaunu grāmatu iegādei. Šodien tiks atvestas pasūtītās grāmatas. Pēc tam būs darbs pie tām - jānoformē dāvinājums un jāsūta uz komplektēšanas nodaļu, lai pēc laika visas varētu sarindot plauktos un iepriecināt lasītājus.
7. Atlasu grāmatas jaunai plaukta izstādei. Jāizdomā vēl nosaukums un jāpiestrādā pie noformēšanas.
8. Gaidu puisi no IT daļas, kurš atnesīs un uzstādīs projektoru. Rīt Ēnu diena. Pulcēšanās un svinīgās uzrunas būs pie mums bibliotēkā, pēc tam visi izklīdīs pa nodaļām, kabinetiem, operāciju zālēm... Ēnotāju būs daudz. Rosība liela.


11.02.2013
1. Esmu klāt laikā, kā vienmēr. Plkst.8.30 Dienišķie ikrīta starta pienākumi - datoru saslēgšana, avīžu atgādāšana uz bibliotēku un reģistrēšana, puķu laistīšana.
2. Kases dokumentu noformēšana, jo piektdienas vakarā nepaspēju. Tātad, top kases ieņēmumu orderis, tiek aizpildīta kases grāmata un viss vēl smalki piereģistrēts.
3. Zvana kolēģe, slikta pašsajūta. Šajā laikā, kad visi iespējamie vīrusi čakli rosās, nav nekāds pārsteigums, tādēļ labāk neriskēt. Dāsni piešķiru brīvdienu, bet tas nozīmē, darbā būšu viena, tātad - lasītāju apkalpošana.
4. "Tik viena doma prātā man...", kā savulaik O. Rajecka dziedāja populārā dziesmā :). Man prātā viss par un ap "Cyc4lib". Esmu apņēmības pilna tikt šovasar uz Briseli. Ir atvērts Words un top ideju uzmetums, kā realizēt šo sapni. Laikam jau šis darbs būs jāatstāj vēlām vakara stundām...
5. Bija ienākusi slimnīcas kapelāne. Īsa saruna par garīgo literatūru. Ieteica dažas grāmatas, ko būtu vērts iekļaut bibliotēkas krājumā. Sameklēju tās RCB katalogā un pasūtu no Aktīvā repozitārija.
6. Neliela diskusija ar lasītāju par interviju ar Aiku Karapetian Sestdienā.
7. Atnācis Linards no Vecāku mājas. Grib izmantot mūsu bibliotēkas telpas intervijai. Steidzu vēl kaut ko nedaudz piekārtot un gaidam žurnālistus ar visām kamerām.
8. Rakstu e-pastu mūsu ekonomistei un pasūtu kārtridžu mūsu kopētājam.
9. Īsa tikšanās ar mākslinieci- bērnu grāmatu ilustratori Agiju Staku. Būs izstāde :)!!!
10. Tuvojas taču Sv. Valentīna diena! Mūsu slimnīcas Interešu izglītības pedagogi kopā ar bērniem sameistarojuši dažnedažādas sirsniņas. Lipinam pie sienas :).
11. Neskatoties uz izsludināto karantīnu slimnīcā, šodien pie mums pabija 45 bibliotēkas apmeklētāji. Spraiga darba diena!
12. Dienas noslēdzošie darbi- statistika, grāmatu izlikšana, bibliotēkas sakārtošana u.c.

„Velobrauciens par bibliotēkām 2012” Baltijas Valstīs


Laika nemitīgais ritējums, nes jaunus notikumus mūsu dzīvē. Ir noticis jau otrais velobrauciens par bibliotēkām, un šobrīd gatavojamies trešajam. Šis gads bija īpašs ar pilnīgi jaunu pieredzi, lai arī brauciens notika tepat – pie mums, kas varbūt kādam liktos ne tik interesants, jo mēs jau ļoti labi pārzinām mūsu bibliotēkas un visu pārējo, kas ar tām saistīts. Tomēr – nē! Šī pieredze bija pat ļoti interesanta un esmu ļoti priecīga, ka izlēmu piedalīties un parādīt 120 kolēģiem no visas pasaules mūsu Latviju, mūsu Rīgu, mūsu bibliotēkas. Ja iepriekšējā braucienā no Kopenhāgenas līdz Berlīnei bija jāveic 600 km, tad šoreiz no Viļņas līdz Tallinai ir vairāk nekā 1000 km. Esmu pārliecināta, ka arī tas būtu mums pa spēkam, tomēr ne katrs spētu izbrīvēt tik daudz laika un līdzekļu šādam attālumam. Tādēļ organizētāji izlēma daļu ceļa veikt ar autobusu, kas nedaudz novienkāršoja visu.
Lūk, mūsu brauciena programma īsumā:
28.jūlijs: Velobrauciens pa Viļņu un bibliotēku apmeklējums – Lietuvas universitātes un Tehniskās universitātes bibliotēku apmeklējums
29.jūlijs: 35km brauciens uz Trāķiem, bibliotēkas apmeklējums un pārbrauciens ar autobusiem uz Rīgu.
30.jūlijs: Rīgas diena, pulcēšanās pie Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja, goda aplis ap Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunceltni, tikšanās Rātslaukumā ar Rīgas pilsētas vadību, R CB filiālbibliotēkas „Vidzeme”, RCB ĀAP "Saulaino dienu bibliotēkas" Bērnu slimnīcā, BA „Turība” bibliotēkas apmeklējums.
Bibliobussa Katerina Jee pietura Rātslaukumā, tikšanās ar rakstnieci K. Ulberu-Rubīni.
Seminārs „Biznesa atbalsts bibliotēkā/ Inovāciju vide” Biznesa augstskolā „Turība”.
31.jūlijs: Rīga - Sigulda caur Allažmuižu uz LejasLīgatni. Bibliotēku apmeklējums Allažos un Siguldā. Siguldā bibliobusa Katarina Jee pietura. Tikšanās ar rakstniecēm L. Dreiži un I. Žoludi.
1. augusts: Cēsis - Valmiera, Cēsu pils laukumā tikšanās ar iedzīvotājiem, bibliotēkas rekonstrukcijas projekta prezentācija. Valmierā Gaujas krastā tautas mūzikas un nacionālās virtuves baudīšana un latviskās tradīcijas, tikšanās ar pilsētas vadību.
2. augusts: Valmieras Integrētās bibliotēkas apmeklējums, velobrauciens uz Valku caur Trikātu, apmeklējot bibliotēku Jaunklidzī.
3. augusts: Otepa (Igaunijā), Tsirgulinas bibliotēkas apmeklējums.
4. augusts: Ceļā uz Tartu, Elva un Ülenurme bibliotēku apmeklējums.
5. augusts: Tartu, bibliotēku apmeklējums, pārbrauciens ar autobusiem uz Rakveri.
6. augusts: Rakveres bibliotēkas apmeklējums, velobrauciens caur Lahemaa Nacionālo parku.
7. augusts: Ceļš uz Tallinu, pa ceļam Loksa bibliotēkas apmeklējums.
8.augusts: Tallinas bibliotēku apmeklējums, pasākums bērniem - lasīšanas veicināšanas kampaņas „Vasara ar grāmatu” noslēgums.
Tomēr šajā īsajā programmā nevar ierakstīt tās sajūtas, pieredzi, gandarījumu un ieguldīto darbu, ko sniedza šis projekts patiesībā.
Šogad informācijas speciālistu un bibliotēku atbalstītāju skaits, kas pulcējās starptautiskam velobraucienam, tuvojās 120 un pārstāvēja 24 valstis - Somiju, Spāniju, Serbiju, Norvēģiju, Taivānu, Ukrainu, Vāciju, Rumāniju, Zviedriju, ASV, Dāniju, Arābu Emirātus, Beļģiju, Baltkrieviju, Franciju, Mongoliju, Jaunzēlandi, Krieviju, Kanādu, Lielbritāniju, Indiju un Baltijas valstis. Kopā veiktais attālums, kopā ieturētās ēdienreizes, kopējas naktsmājas, kopēja sadzīve, pa ceļam vietējo bibliotēku apmeklējums, un, pats galvenais, fantastiskas iespējas diskutēt par bibliotēku jautājumiem. Tas viss ļoti satuvināja, veidojās ciešs kontakts, tapa plāni kopīgai sadarbībai nākotnē. Raisījās kopības sajūta, kā lielā ģimenē, kas dzīvo kopā un pārvar izaicinājumus. Ar lielu daļu no dalībniekiem tiek turpināta virtuāla komunikācija sociālajā tīklā Facebook vēl joprojām. Paši organizētāji arī uzsver bibliotekāru izaugsmi brauciena laikā, kā arī ļoti būtisku ietekmi bibliotēku aizstāvības jomā, jo pēc viņu domām bibliotēkas un bibliotekāri tādā veidā var kļūt krietni redzamāki.
Projekta pirmā diena pagāja Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Tika apmeklētas divas nozīmīgas bibliotēkas - Lietuvas Universitātes bibliotēka, kas izcēlās ar savu senatnīgumu un cita gadsimta grezno interjeru, kā arī bagāto krājumu un Viļņas Universitātes bibliotēka un zinātnes un informācijas centrs, kas ir viena no pēdējo gadu Lietuvas ievērojamākām būvēm. Bet jau nākamajā rītā startējām virzienā uz Rīgu. Sākuma posms bija pavisam neliels – 35 km līdz Trāķiem, kur piestājām apskatīt slaveno Trāķu pili. Un tad – ceļš uz Rīgu. Bet tur sākās mūsu atbildība, jo mēs - Silvija (LBB priekšsēdētāju Silviju Tretjakovu) un es, bijām uzņēmušās organizēt Latvijas posmu šajā pasākumā.
Tāpat kā iepriekšējā reizē, katram dalībniekam bija jāsagatavo mājas darbs - jāiesniedz problēmas aprakstu pēc viņa domām, kas skar viņa bibliotēku vai bibliotekāra profesiju kopumā. Šie mājasdarbi un tajos aprakstītās problēmas kalpoja kā sākumpunkts daudzām diskusijām pāros un nelielās grupās. Mans mājas darbs izritēja no tā, ko tieši tobrīd darīju – plaša masu pasākuma organizēšana pilsētas centrā. Tā tiešām bija īpaša, jauna pieredze, kur manas zināšanas bija krietni vājas, jo nekas tāds vienkārši nebija darīts. Ciešā tandēmā ar Silviju, izprotot lietas nopietnību un pacietīgi ejot, stingri noteiktās kārtības ceļu, izstaigājām visas atbilstošās iestādes, saņemot nepieciešamās atļaujas, uzdrošinājāmies vērsties pie Kultūras ministres Žanetes Jaunzemes – Grendes ar aicinājumu piebiedroties. Tā kā tas bija vasaras vidus – atvaļinājumu laiks - dažkārt likās, ka to izdarīt būs neiespējami, bet ar lielo uzņēmību un vēlmi paveikt visu maksimāli labi, mums viss izdevās lieliski.

Ārkārtīgi spilgts, neaizmirstams un emocionāls brīdis, kad visi vienoti, ar Kultūras ministri priekšgalā, apmetot goda apli mūsu Gaismas pilij, nonācām Rātslaukumā, kur mūs sagaidīja Rīgas Domes pārstāvji A. Ameriks, E. Aldermane, Dz. Šmita. Svinīgās uzrunas un nemitīgā mediju uzmanība – tas rada pacilātu un nozīmīgu sajūtu.
Pēc tam ceļš, policijas eskorta pavadībā, uz RCB filiālbibliotēku „Vidzeme”, kur tiekam silti uzņemti, kolēģiem izrādot bibliotēku un atbildot uz visiem profesionālajiem jautājumiem. Dzirdējām daudz atzinīgu vārdu. Bibliotēka tika iemūžināta fotoobjektīvos un atmiņās. Pēc tam daļa dalībnieku, kuriem ikdienas darbs ir kaut kādā saistībā ar medicīnu un bērniem, tika aicināti apmeklēt RCB ĀAP „Saulaino dienu bibliotēka” Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Arī šeit dzirdējām daudz komplimentus un atzinīgus vērtējumus par šo RCB projektu, ideju un pozitīvu sadarbības piemēru, kā rezultātā ir tapis šis ārējais apkalpošanas punkts. Pēc laika par to varējām lasīt arī vairākās ārzemju publikācijās. Rīgas diena bija ļoti piepildīta un interesanta, to atzina visi. Diena noslēdzās ar vēsturiskās Erenpreiss velodarbnīcas apmeklējumu, orientēšanās spēli Vecrīgā, Rīgas jumtu panorāmas vērošanu, Jūgendstila muzeja apmeklēšanu un jautrām vakariņām vasaras kafejnīcā ar Folkgrupas „Iļģi” dziesmām fonā.
Visa mūsu piedāvātā programma ļoti patika, bet tā bija tikai pirmā diena Latvijā. Mēs zinājām, ka priekšā garš un grūts ceļš, par ko citi pat nenojauta. Nākamajā dienā bija jāveic 102 km līdz Lejaslīgatnei. Lai arī neviens nekurnēja, jutām, ka sliktais ceļa segums, mūsu izvēlētajam maršrutam (velomaršruts LatEst), daudziem bija nopietns pārbaudījums. Tomēr esam pārliecinātas, ka noteikti visiem prātā vairāk palika tas emocionālais baudījums, ko sniedza mūsu visu, latviskā sirsnībā sarūpētie pārsteigumi, kā arī izbrīns par Latvijas bibliotēkām, jo daudzi bija domājuši, ka te viss vēl postpadomijas stilā. Un visu jau nemaz nevar uzskaitīt. Lai arī nācās braukt garām daudzām skaistām vietām (Zvārtas iezis, Gaujas senleja, Siguldas teiksmainās vietas u.c.) nepiestājot, ceļš bija interesants un pārsteigumiem pilns. Enerģiskās Allažu bibliotēkas vadītājas un mazo lasītāju komandas sirsnīgā uzņemšana palika prātā ikvienam, par ko liecināja „Cyc4lib” dalībnieku vēlme sarūpēt dāvanu pēc velobrauciena finiša tieši Allažu bibliotēkas mazajiem lasītājiem (http://www.youtube.com/watch?v=p5DTsM3GOc0). Mēs apskatījām ne tikai vietējo bibliotēku, bet noklausījāmies arī, speciāli sagatavotu, īsu koncertu vietējā Baznīcā, kur, kā viesi izteicās, skanēja eņģeļu balsis, un raisīja klātesošajos aizkustinājuma asaras. Bet tās dienas pārsteigumi vēl nebeidzās - pēc garā un nogurdinošā ceļa, Lejaslīgatnē, vietējā Informācijas centra vadītājs viesus sagaidīja ar skaistu mūziku vietējā pūtēju orķestra izpildījumā. Muzikantiem, pašiem atrodoties uz vēsturiskās klints, esot neredzamiem, izdevās radīt sirreālu sajūtu. Skaistie mūzikas akordi, kas piepildīja gleznaino ainavu vakara nokrēslā, nogurušos velobraucējus aicināja izkustināt kājas valša ritmā, ko daudzi ar lielu sajūsmu arī darīja.
Tikpat interesanta bija arī nākamā diena, kur tiekoties ar Cēsu Centrālās bibliotēkas kolēģiem, uzzinājām par bibliotēkas attīstības plāniem, tikāmies ar Cēsu pilsētas Domes pārstāvi Jāni Rozenbergu un piedalījāmies vēsturiskā notikumā, kur Cēsu Vēstures un mākslas muzeja darbinieku vadībā, seno Cēsu pilsdrupu pakājē, tika kronēts viens no „Cyc4lib” organizētājiem Mace Ojala seno bruņinieku kārtā. Diena noslēdzās Valmierā, kur notika jautrs saviesīgs vakars pilsētas muzeja pagalmā, Gaujas krastā latviskā garā ar tradicionāliem ēdieniem, skanīgām dziesmām un lustīgiem dančiem, kas atkal viesim kalpoja kā Latvijas vizītkarte.
Nākamā diena iesākās ar Valmieras Integrētās bibliotēkas apmeklējumu. Guvām vērtīgu priekšstatu par bibliotēkas aktīvo darbību, inovatīvām idejām un to ieviešanu dzīvē. Ar gandarījumu varam teikt, ka tā ir augsta līmeņa bibliotēka, ko apliecināja arī daudzi velobrauciena dalībnieki. Bet atkal ceļš zem kājām un tās dienas nākamais piedzīvojums ir Jaunklidža bibliotēkas - saieta nama apmeklējums, kas atkal ir kā īpašs un spilgts piemērs, ka Latvija var! Jaunklidzis ir pavisam neliela apdzīvota vieta Plāņu pagastā, Strenču novadā, kur mitinās tikai ap 200 vietējo iedzīvotāju. Un šī jaunā bibliotēka noteikti ir kas vairāk, daudziem pat kā dzīves centrs (http://www.youtube.com/watch?v=MAhjpnVGraM&feature=share&list=PLC3F546D1C61E8ECF). Tā ir tapusi ES projekta ietvaros, kura iniciatori ir vietējā pašvaldība un ir īsts Latvijas veiksmes stāsts, kas vietējiem iedzīvotājiem sniedz tik daudz. Bet šī bija pēdējā diena Latvijā. Vēl tikšanās ar Valkas pilsētas vadības un bibliotēkas pārstāvjiem, īsa izklaide un saruna ar vietējiem iedzīvotājiem, un devāmies pāri robežai uz Valgu, kur arī mūs silti sagaidīja un vēlējās parādīt, to labāko un interesantāko.
Igaunijas līdzenie veloceliņi, kas izklāti līdztekus lielajām auto maģistrālēm, rada Eiropiskāku sajūtu, tomēr daudzās redzētās bibliotēkas nepaliek prātā, kā kaut kas īpašs. Tās ir nelielas mazpilsētu bibliotēkas, kur darbinieki cenšas radoši darboties un saskaras ar līdzīgām problēmām kā mēs un vēl daudzām citām, kas varbūt mūsu bibliotēkas vēl neskar, piemēram, par skolu bibliotēku slēgšanu, par jauno bibliotēku likumu, kas nosaka, ka publiskajās bibliotēkās grāmatas var iegādāties pēc Kultūras ministra apstiprināta saraksta u.c. Redzētās vēsturiskās vietas – Rakveres viduslaiku pils, greznā Palmse muiža, Lahemas Nacionālais parks u.c. radīja vēlmi noteikti šeit pabūt vēl. Un tas taču ir tepat mums kaimiņos! Laiks pagāja nemanot, un spīvie jūras vēji liecināja, ka mēs tuvojamies galamērķim – Tallinai, kur mūs pilsētas galvenajā laukumā sagaidīja Igaunijas Bibliotēku biedrības prezidente. Ceļojums ir galā, bet vērtīgā pieredze, bagātīgā informācija, fiziskais rūdījums un iepazītie sirsnīgie kolēģi no visas pasaules paliek. Un neizdzēšams paliek fakts, ka pateicoties šim projektam, Baltijas valstis, to bibliotēku vārds izskanēja IFLA 78.ģenerālkonferences atklāšanas ceremonijā, kur tās prezidente Ingrida Patenta, šo pasākumu nodēvēja kā pozitīvas un aktīvas attieksmes piemēru.
Daudzajās diskusijās mēs uzklausījām informāciju par brīvas piekļuves e-žurnāliem, institucionālajiem reģistriem, bibliotēku izdevējdarbību, par saistītajiem datiem, par bērnu literatūru un lasīšanas veicināšanu, bibliotekāru izglītību Vācijā, publisko bibliotēku ietekmi, pakalpojumiem pensionāriem, un vēl daudz ko citu. Tas bija ļoti vērtīgi un interesanti. Kopumā no velobrauciena dalībniekiem dzirdējām viedokļus par Baltijas valstu bibliotēkām, ka tās ir kā patiesa vērtība vietējā sabiedrībā, tās ir novatoriskas (akadēmiskās un publiskās bibliotēkas apvienojums Valmierā), spēj izmantot iespējas un piedāvāt universālus pakalpojumus vietējiem iedzīvotājiem (Jaunklidzis). Esam pierādījuši savu elastīgumu un spēju attīstīties, neskatoties uz 50 gadu dziļu cenzūru un kultūras represiju, spējam mazināt digitālo plaisu un izglītības atšķirības. Ikviens dalībnieks atzina, ka ceļojums cauri Baltijas valstīm bija ļoti interesants un arī pamācošs. Ticu, ka arī mēs paši spējam to novērtēt un patiesi lepoties ar to, ko esam paveikuši, ka spējam saskatīt iespējas, ielikt tajās savu enerģiju un raudzīties nākotnē optimistiski.
Foto skatīt šeit.

26.07.2012
Viļņā pulcējas Velobraucēji - bibliotekāri no visas pasaules, lai svētdienas rītā uzsāktu ceļojumu pa Baltijas valstīm. Tiek pārstāvētas 24 valstis, kas paredz plašu skatījumu un pieredzes apmaiņu dažādos, ar bibliotēku darbu saistītos, jautājumos. Velobrauciens par bibliotēkām vienos kolēģus visos kontinentos un stiprinās bibliotēku speciālistu fizisko un garīgo labklājību. Priekšā garš ceļš, kas ļaus savstarpēji iepazīties tuvāk, atklāt Baltijas valstis un redzēt mūsu bibliotēkas.

Jau otro gadu tiek organizēta starptautiskā riteņbraukšanas ne-konference „Velobrauciens par bibliotēkām”. Šogad, laikā no 28.jūlija–7.augustam, tās dalībnieki dosies ceļā caur Baltijas valstīm Viļņa–Rīga–Tallina, ar mērķi sasniegt Helsinkus un apmeklēt IFLA kongresu.
Tā ir iespēja popularizēt savu profesiju, savu bibliotēku, būt kopā ar kolēģiem no dažādām pasaules valstīm, piedalīties interesantos semināros un diskusijās par svarīgiem jautājumiem nozarē.
Izsludinātā reģistrācija jau ir slēgta un noskaidrojies, ka velobraucienā piedalīsies 107 dalībnieki no dažādām pasaules valstīm- Zviedrijas, Somijas, Kanādas, ASV, Vācijas, Francijas, Serbijas, Mongolijas, Taivānas, Jaunzēlandes, Indijas u.c., protams, arī no Baltijas valstīm.

Vēlamies informēt kolēģus, kas izrādīja interesi un tos, kuri vēl neko par šo pasākumu nav dzirdējuši, ka šobrīd ikvienam bibliotekāram, lasītājam un citiem, kam bibliotēka ir svarīga, ir iespēja pieteikties un piedalīties velobrauciena atsevišķos posmos.

Kontaktpersona:
Ilze Marga
67617207; 29219487;
ilze.marga@inbox.lv


Starptautisks projekts "Bibliotēkas diena dzīvē - 2012"

Šeit ir konspektēta tikai viena nedēļa manā, kā Saulaino dienu bibliotēkas vadītājas dzīvē. Daudz kas palika neuzrakstīts, jo tas prasītu pārāk daudz laika un tas varbūt nemaz nav vajadzīgs. Kopā ar kolēģi Artu mēs apkalpojam vidēji 70-80 apmeklētāju dienā. Mēģinām aizpildīt viņu laiku, šeit Bērnu slimnīcā, ar kaut ko interesantu un pozitīvu, lai mājās braucot, paliek sajūta, ka šeit bija labi - tika no veselības problēmām vaļā un nebija garlaicīga nīkšana. Patiesībā mūsu darbs ir iepriecināt kādu, kas ir bēdīgs, iedrošināt kādu, kas ir nobijies, ieinteresēt kādu, kam neko nevajag, pārsteigt kādu, kam viss ir vienalga u.t.t. :)
Šis projekts būtiski mūsu darbu neietekmēja, bet bija interesanti ieskatīties citu kolēģu ikdienā. Lielāka publicitāte, plašāks savējo loks, kaut kas jauns ikdienā, pašam sev atskats uz darīto - tie lielākie ieguvumi. Mēs savu darbu pazīstam un protam novērtēt. Daudz lielāks ieguvums ir tiem, kas par to interesējas un vēl tikai vēlās šajā jomā darboties.

03.02.2012
1. Šorīt angļu valoda tikai tik daudz kā piereģistrējoties http://librarydayinthelife.pbworks.com
2. Ierastie e-pasts, FB, Twitters, Sauldien.blogspot.com, biblioteka.lv , visam fonā. Protams, www.rcb.lv aktualitātes arī jāapskata.
3. Jāapstrādā viena kaudzīte ar grāmatām, kas dabūtas no citas bibliotēkas optimizācijas rezultātā.
4. Ķeršos klāt lielajam apgāda „Jumava” un Trasta komercbankas dāvinājumam - grāmatām, t.i., jānoformē dāvinājuma akts.
5. Šodien sapulce ar Pedagoģiskā dienesta, Bērnu slimnīcas Atbalsta fonda un Vecāku mājas pārstāvjiem.
6. Sazvanīta māksliniece Ilze Dambe un beidzot sarunāta izstāde februāra mēnesim mūsu bibliotēkā.

02.02.2012
1. Šorīt angļu valoda izpaliek. Ieskenēju bankas dokumentus un elektroniski nosūtu saimniecības daļai.
2. Protams, e-pasts, FB, Twitters, Sauldien.blogspot.com visam fonā.
3. Jāgatavojas Bērnu žūrijas noslēdzošajam pasākumam, kad visus vedīšu ekskursijā uz Rīgas Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļu, kas tūlīt tiks atvērta pēc renovācijas. Sazinos ar Anitu no RCB. Viņa ar vadītāju sarunājusi viesos rakstnieku Juri Zvirgzdiņu. Būs jauki! Man vēlreiz jāpārlasa viņa grāmata „Mufa” un jāatsvaidzina atmiņā „Lāča Bruņa medības”.
4. Gatavoju afišu mākslinieces Signes grāmatzīmju meistardarbnīcai.
5. Gada plānu un pārskatu rakstīšanas steigā nebiju īsti visu līdz galam saskaitījusi Summārās uzskaites grāmatā. Šodien plānoju to izdarīt.
6. Tūlīt bērni pulcēsies uz radošo darbnīcu. Veidos vitrāžas. Jāsakārto telpa un jāsagaida skolotājas.

01.02.2012
1. Arī šorīt sanāca angļu valodas pusstunda.
2. E-pasts, FB, twitter.com., sauldien.blogspot.com - fons, kā vienmēr. Apskatos arī ko citas bibliotēkas sadarījušas #libday ietvaros :)
3. Dokumentu kastē sakrājušies papīri, jāsaliek pa mapītēm.
4. Pārbaudu vēl kases dokumentus un skrienu uz banku, jo jāpagūst līdz 10.00 atpakaļ.
5. Šodien savu vienīgo kolēģi laižu uz semināru, tas nozīmē, ka man jāapkalpo lasītāji.Tas jauki, bet nozīmē to, ka citiem darbiem pieslēgties būs pagrūti.
6. Obligāti jāuzraksta raksts blogam par Bērnu žūrijas pasākumu. Nākamo piektdienu būs noslēdzošais „tusiņš”, bet nav vēl uzrakstīts par iepriekšējo... :(
7. Pētu http://www.kulturkontaktnord.org. Pagājušā gadā “Cycling for Libraries” nodibinātie kontakti ar Stokholmas A. Lindgrenas Bērnu klīnikas bibliotēkas vadītāju Alizera Afshari mudina meklēt iespēju paviesoties, mūsu bibliotēkai līdzīgajā pēc profila, Zviedrijā. Būtu interesanti iepazīties ar kolēģu pieredzi, jo bibliotēkas darbs slimnīcā ir tomēr specifisks.

31.01.2012
1. Esmu darbā jau pirms 8.30. Tā kā esmu saņēmusi piedāvājumu no RCB direktores apmeklēt augustā IFLA, esmu apņēmusies rīta pusstundu veltīt angļu valodai.
2. E-pasts, Facebook, Twitter, sauldien.blogspot.com visam fonā.
3. Jāveic viens no visnepatīkamākajiem darbiem. Jānovāc lielā, skaistā Iļģuciema maiznīcas piparkūku izstāde. Tas nozīmē, ka viss lielais skaistums skarbi jāsalauž, jāsamaitā un jāsabāž maisā, ko arī darām, pūdercukura mākonī ietītas. Sazinos ar Tehnisko dienestu un sarunāju palīgus, kas nogādās visu līdz atkritumu tvertnei.
4. Esmu sarunājusi paziņu, kas aizvedīs uz „Klippman Sauli” iepirkt materiālus filcēšanas nodarbībai. Dodamies.
5. Sazvanīju mākslinieci Signi. Vienojāmies, ka nākamo otrdienu viņa pievienosies pasākumā, kurā ar bērniem plānojam veidot grāmatzīmes. Tad arī ņemsim nost Signes izstādi. Jāpameklē arī man interesantas idejas grāmatzīmēm.
6. Tikšanās ar Bērnu slimnīcas Pedagoģiskā dienesta vadītāju. Pārrunājam un saskaņojam pasākumus bibliotēkā nākamajam mēnesim un jau lēni tauvojošajām Lieldienām.
7. Facebook-ā izvērsu saraksti ar māksliniekiem Kristīni Luīzi Avotiņu un Juri Petraškēvicu. Tika sarunātas viņu darbu izstādes aprīļa un maija mēnešos. Izstāžu grafiks lēnām top caur FB. Lūk sociālo tīklu priekšrocības!
8. Jau sen ir liela vēlme pēc Booktrolley jeb ratiņiem ar ko izvadāt grāmatas. Ir plāns vasarās ar šādiem grāmatu un žurnālu piekrautiem ratiņiem braukt pie bērniem uz mūsu rotaļu parku, kā arī piedāvāt brīvprātīgajiem, kas ar bērniem slimnīcā rotaļājas vakaros. Plānoju rakstīt oficiālu vēstuli un vērsties pie mēbeļu uzņēmumiem ar lūgumu ziedot šādus ratiņus Bērnu slimnīcai.
9. Ikvakara kases dokumenti. Šodien janvāra pēdēja diena, tas nozīmē, ka papīru vairāk un nopietnāki.

30.01.2012
1. Pirmdiena sākas ar Rīgas Centrālās bibliotēkas Saimniecības daļas apmeklējumu, kur saņemu kvīšu grāmatiņas, lai varētu sniegt kopēšanas pakalpojums mūsu lasītājiem.
2. Darbā ierodos ap 10. Rīts stipri vēss, tādēļ uzreiz ir vēlme pēc siltas tējas. Kamēr tā dziest, pārskatu e-pastu, nosūtu Madarai apstiprinājumu, ka piedalīšos šajā projektā, apskatu Facebook jaunumus, atveru www.twitter.com un sauldienblogspot.com. Tas viss fonā visiem citiem darbiem.
3. Ar šodienu nelielas izmaiņas lasītāju apkalpošanā - jāsāk strādāt ar jauno IIS ALISE versiju. Norādījumus saņēmām jau informācijas dienā, bet kaut kas neiet, kā vajadzētu. Kolēģe zvana uz automatizācijas nodaļu administratoram, no kura saņemam norādījumus, ka šonedēļ jālieto vēl vecā versija. To arī darām un viss norit kā iepriekš.
4. Kabinetā stāv jauno grāmatu kastes. Tas mans šodienas galvenais darbs - veikt uzskaiti SUG, nomarķēt tās, elektroniskajā katalogā veikt izmaiņas par to atrašanās vietu un novietot plauktā lasītājiem.
5. Zvana mamma,šoreiz kā lasītājs, lūdz sameklēt vienu grāmatu no LNB, ko arī veiksmīgu atrodu un pasūtu caur SBA.
6. Jau otro reizi zvanu un nevaru sazvanīt mākslinieci Signi Ērmani - Ļitvini, lai sarunātu par viņas izstādes nodošanu atpakaļ. Jā un jādomā, ko likt vietā. Iepriekšējie plāni izjuka, pareizāk sakot tiek pārcelti. Par izmaiņām plānā jāinformē mūsu Bibliotēku dienesta speciālisti, kas atbild par informācijas ievietošanu www.rcb.lv., t.i., jāraksta e-pasts.
7. Esmu sadabūjusi mākslinieces - bērnu grāmatu ilustratores Ilzes Dambes koordinātes. Rīt sazināšos, lai ievirzītu sarunas par viņas darbu izstādi pie mums.
8. Dienas beigās jāsaraksta kases dokumenti - kases ieņēmumu orderi, kases grāmata, jāiereģistrē atvestās kvīšu grāmatiņas u.c.

librarydayinthelife libday8

Velobrauciens par bibliotēkām 2011

Ilzes Margas fotoarhīvs

"Cyclin for Libraries" dalībnieku fotoarhīvi: Juha, Philip, Ann-Christin,  Arto, Jonas, IrinaTeemuTeemu


Ar patiesu lepnumu un lielu gandarījumu varu teikt, ka Latvijas komanda ir veiksmīgi sasniegusi galamērķi. 6. jūnijā plkst.20.45 velobibliotekāres Ilze Marga, Ilze Čilipāne, Dace Ūdre un Irina Briede ieradās Berlīnē. Mūsu komandas piektā dalībniece Silvija Tretjakova, traumēto ceļgala locītavu saudzējot, izlēma pēdējos 40 km veikt ar vilcienu. Tomēr ir sajūta, ka visu, priekš mums milzīgo, aptuveni 700 km lielo attālumu esam veikušas kopā, pārbaudījušas savu izturību, iemantojušas daudz jaunu draugu un kolēģu, redzējušas daudz interesantas bibliotēkas un uzklausījušas interesantus viedokļus par bibliotēku darbu. 

Tā kā brauciena dienasgrāmatu bija iespēja lasīt un skatīties norādītajos informācijas avotos

http://www.cyclingforlibraries.org/

http://lbbjss.wordpress.com/
http://goo.gl/BiW8z

es sniegšu īsu ieskatu par velobrauciena laikā apmeklētajām bibliotēkām, semināriem un diskusijām.  

  1. Pēc brauciena uzsākšanas pie Kopenhāgenas Karaliskās bibliotēkas Black Diamond, pirmā bibliotēka, kur mēs viesojāmies ir Greives pilsētas bibliotēka. Publiskā bibliotēka ar pievilcīgu vizuālo noformējumu un plašu piedāvājumu klāstu. Tikām laipni sagaidīti un iepazīstināti ar bibliotēkas darbību. Interesentiem bija iespēja uzdot jautājumus, ko daudzi izmantoja. Es centos noskaidrot, vai šajā bibliotēkā tiek izmantota Biblioterapijas metode. Diemžēl saņēmu noliedzošu atbildi. Saprotu, ka atbilde būtu meklējama slimnīcas bibliotēkās, bet mūsu brauciena plānā tās nav iekļautas. Tomēr uzskatu, ka savu mājas darbu esmu veikusi, jo iepazinos ar velobrauciena dalībnieku Alireza Afshari, kas ir Stokholmas A. Lindgrēnas slimnīcas bibliotēkas vadītājs. Tā ir bibliotēka, kas savulaik ir kalpojusi kā piemērs "Saulaino dienu bibliotēkai", kuru pārstāvu es. Savstarpēji vienojāmies par turpmāku sadarbību un pieredzes apmaiņu. Pēc Greives biblotēkas apmeklējuma devāmies tālāk un jau pēc neilga laika bijām šīs bibliotēkas filiālē Tunes bibliotēkā. Tā kā bijām jau krietni noguruši, salijuši un tuvojās dienas noslēgums, apskatijām bibliotēku un posāmies meklēt naktsmājas. Todien velobrauciena dalībnieki savstarpējās sarunās centās rast atbildes uz jautājumiem par tēmu “Out of “hushing” and silence” jeb kā bibliotekāriem un bibliotēkām kļūt redzamākiem. Mēs pārspriedām notikumus, kas notikuši pie mums šajā jomā, piem., Rīgas Centrālās bibliotēkas rīkoto Flashmob akciju. Dzima ideja, ka Latvijā varētu organizēt "Laivošanu gar bibliotēkām" (patiesībā šī ideja pieder vienam no mūsu atbalstītājiem - "Pilsētas piedzīvojumu aģentūrai"). Pa mūsu Likteņupi Daugavu doties aizrautīgā piedzīvojumā no Daugavpils, pa ceļam paviesoties, upes krastiem tuvākajās, bibliotēkās un noslēgt ceļojumu pie mūsu Gaismas pils. Bet tā ir tikai vīzija.
  2. Otrā diena pagāja tikai minot velosipēda pedāļus. Nevienu bibliotēku neapmeklējām, bet nakšņošanas vietā - Bosei sporta internātskolā- vakarā bija diskusija par tēmu "Imigranti un bibliotēkas", gan par profesionāliem bibliotekāriem - imigrantiem, kurus nevēlas pieņemt darbā, gan par darbu ar lietotājiem - imigrantiem, kuri slikti zina valsts valodu. Uzzinājām, ka situācija ir dažāda. Piemēram,  Helsinku pilsētas bibliotēkā, filiālbibliotēkās, kuras atrodas imigrantu rajonos, speciāli tiek darbā pieņemti arī profesionāli bibliotekāri - imigranti, lai vieglāk kontaktētos ar lietotājiem. 
  3. Trešajā dienā apmeklējām Nurmo filiālbibliotēku Præstø pilsētā. Pārsteidz sniegtā iespēja lasītājiem bibliotēku apmeklēt arī ārpus tās darba laika, ko nodrošina lasītāja karte ar PIN kodu, kā arī ciešā sadarbība ar pašvaldības iestādēm. Izrādās, ka bibliotēkā var izņemt arī pasi un tiesības u.c. Šīs dienas tēma "Komunikācija ar lietotāju”. Par to varam gari un plaši spriest. Galvenais traucēklis šai lietā ir laika trūkums, ko veltīt katram lietotājam individuāli. Tādēļ saprotam, ka jāmeklē arī vēl citi veidi kā uzrunāt lietotāju. Vakarā īsā diskusijā  tika spriests par bibliotēku lietotājiem un jaunajiem izaicinājumiem, meklējot veidu, kā mainīt iesīkstējušās tradīcijas. Vai ir nepieciešams likt informāciju par bibliotēkas darbību sociālajos tīklos, piem., Twiterī, Facebookā u.c. Domas dalās, jo tas bibliotekāriem aizņem ārkārtīgi daudz dārgā laika.
  4. Ceturtās dienas lielākais notikums ir laikā no pulksten 14.15 līdz pulksten 16.00 Nykøbing Falster bibliotēkā Skype konference un seminārs. Tā vadītājs Jan Holmquist, kas pēc tam pievienojās velobraucienam, bet  kā viesis virtuāli uzstājās Buffy J Hamilton – vidusskolas bibliotekāre no Canton, Džordžijas štatā ASV, kas ir viena no Movers & Shakers 2011 bibliotēku aģentiem. Bibliotekāres idejas un spriedumus varam lasīt viņas emuārā.  Bet tālākās Diskusijas tēma ir "Bibliotēku nākotne”, kuras laikā aizdomājamies par plaisu starp paredzamo un vēlamo nākotni. Buffy klāstīja savu viedokli par nepieciešamību pārvarēt robežas starp dažādu tipu un veidu bibliotēkām, īpaši izceļot domu, ka sadarbība lietotāju izglītošanai ir viens no bibliotēku pamatiem. Bibliotēka ir mācīšanās vieta, mācības ir sazināšanās un zināšanu kopīga radīšana. Pēc tam, arī velobibliotekāri centās formulēt savu bibliotēkas nākotnes vīziju.
  5. Piektā diena Latvijas komandai bija īpaša ar to, ka man, kā velobibliotekārei, kas pārstāv Rīgas Centrālo bibliotēku, bija dota iespēja stāstīt par mūsu bibliotēku Rostokas Universitātē. Pēc ļoti rūpīgas gatavošanās, savā prezentācijā atklāju īsu bibliotēkas vēsturi, izceļot veiksmīgo sadarbības modeli bibliotēkas tapšanā un tās darbības nodrošināšanā, kā arī iepazīstināju kolēģus ar interesantākajiem notikumiem mūsu bibliotēkā. Semināru vadīja Rostokas Universitātes bibliotēkas vadītājs Roberts Zepfs. Kā pirmais uzstājās  Olaf Eigenbrodt no Hamburgas Universitātes ar vēstījumu “Daudzšķautnaina vieta – Bibliotēka”. Īpašs viesis bija bijusī IFLAs prezidente Claudija LuxViņa dalījās savā pieredzē, kuru guvusi apceļojot pasaules bibliotēkas, par citu valstu bibliotēku pakalpojumiem. Piemēram, Somijā viens no bibliotēku piedāvātajiem pakalpojumiem ir veco VCR un Betamax formāta kasešu digitalizācija. Velobrauciena organizētāji Mace un Ella prezentēja Turku Pilsētas bibliotēku, bet velobibliotekāre Pamela Martin no Logan Pilsētas bibliotēkas Austrālijā, iepazīstināja ar bibliotēkas caurbraucamo (drive-in) koncepciju, kur grāmatas var tikt saņemtas atrodoties turpat mašīnā (vai uz velosipēda). Seminārs turpinājās ar ekskursiju pa Rostokas Universitātes bibliotēku un noslēdzās ar brīnišķīgām vakariņām kafejnīcā. 
  6. Sestajā dienā viesojāmies Bützow pilsētā, kur mūs laipni sagaidīja muzeja-bibliotēkas. darbinieki. Ar prieku tvērāmies vēsajās muzeja- bibliotēkas telpās no lielās tveices, kas todien bija ap 30* C. Tā kā dienas plāns bija saspringts, uzklausījām tikai muzeja- bibliotēkas vadītājas īsu uzrunu, apskatījām pašu muzeju un nelielo bibliotēku un pēc īsas atpūtas devāmies tālāk.  Nākamā bibliotēka, ko apmeklējām bija bibliotēka, kas nosaukta slavena Vācu rakstnieka Uwe Johnson vārdā.  Bibliotēka nav liela, bet ļoti simpātiska ar interesanti iekārtotu bērnu nodaļu. Te mazie lasītāji uz skatuves var izspēlēt lasītās pasakas. Bibliotekāri pat parūpējušies par princešu kleitām. Jūtams, ka šeit ikviens lasītājs tiek gaidīts.
  7. Septītās dienas tēma - nomaļas lauku bibliotēkas. Šeit situācija un problēmas tādas pat kā Latvijā un arī citur. Viss ir atkarīgs no pašvaldības attieksmes un iespējām. Šīsdienas tēma sasaistās ar nākošajā dienā paredzēto plašo diskusiju  Fürstenbergā.
  8. Astotās dienas pievakarē ierodamies  nelielā Vācijas pilsētā Fürstenbergā.  Dienas aktuālā tēma - Demogrāfiskā situācija saistībā ar bibliotēkām un brīvprātīgo darbu. Temats nav izvēlēts nejauši, jo šajā reģionā izteikti jūtamas demogrāfiskās situācijas izmaiņas. Vietējie iedzīvotāji pamet mājvietas, lai dotos uz pilsētām, vai izbrauktu no valsts. Pilsētas parkā notika nopietna tikšanās ar vietējās pašvaldības pārstāvjiem un bibliotēkas vadītāju. Kuri stāstīja par pieredzi bibliotēku darbā ar voluntieriem. Tika apspriests jautājums vai bibliotēka var profesionāli darboties ja tur strādā nespeciālists. Šis jautājums izraisīja plašas diskusijas. Daļa atbalstīja viedokli, ka būtu gatavi izvēlēties bibliotēku saglabāšanu, neskatoties uz bibliotekāra trūkumu, bet citi uzstāja, ka bibliotēkā ir jāstrādā izglītotam informācijas speciālistam. Jautājums tika izskatīts no dažādiem aspektiem. No izmaksu jautājums tika spriests par brīvprātīgo izglītošanai nepieciešamo laika un līdzekļu ieguldījumu. Tika diskutēts arī par to, vai bibliotēka, kurā strādā tikai brīvprātīgie ir atzīstama par bibliotēku. 
  9. Devītajā dienā nebija ieplānotas ne diskusijas, ne bibliotēku apmeklējumi. Visi spēki tika veltīti velobraukšanai, jo todien bija jāmēro visgarākā distance - vairāk kā 120 km, līdz galamērķim Berlīnei.  
Gatavošanās process II
Pēdējās nedēļas aizritējušas nopietni strādājot un tik pat nopietni trenējoties-  izmēģināti vairāki Rīgas veloceliņi (Rīga-Jūrmala, Rīgas centrs- Mežaparks, Rīgas centrs- Jugla), kā arī mēroti attālāki ceļa posmi Rīgas apkārtnē (Rīga- Ādaži, Rīga- Olaine). Esam stipri noslogotas savos pamatdarbos, tādēļ varbūt nesanāca atlicināt laiku velobraukšanai tik, cik vēlētos, bet ir pārliecība, ka esam pietiekami stipras un noteikti spēsim veikt visu garo distanci no Kopenhāgenas līdz Berlīnei. Bijušas tikšanās ar atbalstītājiem un darba devējiem, gatavoti „Cycling for Libraries” organizētāju uzdotie mājas darbi un daudzas citas grūti uzskaitāmas lietas, kas pakārtotas šim projektam.


Ļoti iepriecina tas, ka treniņos iesaistās un mūsu aktivitātēm seko līdzi arī tās bibliotekāres un bibliotēkmīļi, kas šogad velobraucienā nemaz nepiedalās, bet plāno to darīt nākošajās reizēs.  Visapkārt virmo jaunas  un interesantas idejas, kuras nepaspējām realizēt šoreiz, bet noteikti netiks aizmirstas.
Līdz startam atlikusi vairs tikai nepilna nedēļa. 
http://goo.gl/b9hHe



Vislielākais paldies mūsu atbalstītājiem:







Gatavošanās process I

Paralēli projekta atbalsta meklējumiem un citu organizatorisku jautājumu risināšanai, esam uzsākušas intensīvus velotreniņus gan katra individuāli, gan atradām laiku arī kopīgam izbraucienam. Daļa no mūsu komandas- Silvija Tretjakova, Ilze Marga, Ilze Čilipāne, iesaistot arī citus gribētājus, devās treniņa braucienā uz Pierīgas kūrorta pilsētu Jūrmalu. Fotoreportiera lomā iejutās Inese Kupfere,kura šādā projektā piedalīties plāno nākamo gadu.

Kopīga tikšanās vieta tika nolikta Zasulauka stacija, uz kurieni katra devās no savas dzīves vietas Rīgā. Mūsu mērķis- Bulduru pludmale. Detalizētāks apraksts par šo treniņu pieejams http://goo.gl/t2n9e, angļu valodā http://goo.gl/Ks1Dn.

Pagaidām esam secinājušas, ka Rīga nevar lepoties ar labas kvalitātes veloceliņiem.  Klājums te ir gana nelīdzens un bojāts, bet esam optimistes un priecājamies, ka ir iespēja būt atstatus no auto satiksmes plūsmas. Bet vēl pamanām, ka ir ļoti daudz cilvēku, kas noskaņoti aktīvam dzīves veidam, ka veloceliņam ir liels noslogojums un mums būtu ārkārtīgi nepieciešami krietni vairāk veloceliņu stingri labākā kvalitātē.  

Kopš esam iesaistījušās šajā projektā, lielāku uzmanību pievēršam dažādām veloaktivitātēm Rīgā un Latvijā. Mēģinām izprast patreizējo situāciju http://www.veloriga.lv/http://www.divritenis.lv/. Sekojam līdzi dažādām diskusijām par vēlamo veloinftrastruktūras attīstības modeli un uzlabošanu Rīgas centrā, kā arī par nākotnes vīziju. Izpētām Velotransporta Rīgas pilsētas attīstības programmu . Tas ir ļoti pozitīvs redzējums. Saprotam, ka pēdējo 10 gadu laikā daudz  ir darīts, bet pats nozīmīgākais- sabiedrībā ir modināta interese par šo sporta veidu, par veselīgu dzīves veidu kopumā un tīras, sakoptas vides saglabāšanu un uzturēšanu Latvijā. Arī mēs, ar dalību iecerētajā projektā, atbalstam iepriekšminētās idejas un vēlamies sniegt ieguldījumu Latvijas kā velobraucējiem draudzīgas valsts tēla veidošanā. Ikvienas bibliotēkas darbība ir vērsta uz sabiedrību. Esam gandarītas, ka projekta "Velobrauciens par bibliotēkām" ietvaros, kur paralēli konferencei, par bibliotēku nozarei svarīgu jautājumu apspriešanu, bibliotēkas piedalās arī citos nozīmīgos, valstiska mēroga procesos.





Starptautiskās ne-konferences "Velobrauciens par bibliotēkām" dalības būtība

Lai mūsu vēlmi- piedalīties šajā interesantajā pasākumā- īstenotu, nepieciešams iziet garu sagatavošanās ceļu un risināt dažādus organizatoriskus jautājumus. Pirmkārt jau, ar lielu uzņēmību tiek meklēti atbalstītāji. Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) Jauno speciālistu sekcijas (JSS) vadītājas Daces Ūdres vadībā kopā ar pārējām grupas dalībniecēm, tiek gatavots projekts, kas pamatos mūsu nepieciešamību iesaistīties šādā starptautiskā pasākumā. Tiek izvirzīti mērķi, kurus vēlamies īstenot, un tos formulēt varam šādi:

  • Pirmkārt jau pārstāvam Latviju savā nozarē, Latvijas Bibliotekāru biedrību un katra individuāli savu bibliotēku. Tas ir ļoti būtisks aspekts, jo  viena no velobrauciena pamatidejām ir bibliotēku publicitāte, kas orientēta uz bibliotēku aizstāvību. Velobrauciena norise tiks prezentēta Berlīnē Vācijas Bibliotēku 100. kongresā, kā arī IFLA konferencē 2012.g. Helsinkos. Te ir iespēja skanēt Latvijas vārdam- Latvijas bibliotēkām.
  • Vēlamies nostiprināt Latvijas bibliotekāru līdzdalību mūžizglītības vecināšanas pasākumos. Šī ir viena no iespējām, kur varēsim pilnveidot savas prasmes un gūt jaunas zināšanas bibliotēku jomā. Neatsverama būs starptautiskā pieredze, jo brauciena laikā tiks organizētas vairākas diskusijas par bibliotēkām svarīgām tēmām.  Būs iespēja apmeklēt vairākas bibliotēkas. Tas viss var veicināt jaunu inovatīvu ideju rašanos, uz ko tiek tendētas mūsdienu bibliotēkas arī Latvijā.
  • Ko mums izsaka pats šīs ne-konferences izpausmes veids- velobrauciens? Ar dalību šādā pasākumā mēs gribam pateikt arī to, ka atbalstam veselīgas un videi draudzīgas pārvietošanās attīstību Latvijā, ka iesaistāmies videi draudzīgas  valsts  tēla veidošanā, ko paredz Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģija un esam gatavas šo ideju attīstīt arī turpmāk. Ne velti, viens no šī projekta lozungiem skan šādi- Bibliotēkas ir spēcīgas, jo īpaši kopā! (Libraries are strong-especially together!)
       Sekot līdzi šī starptautiskā projekta norisei un mūsu aktivitātēm varēs šādos sociālos saziņas tīklos:

       Latvijas Nacionālās bibliotēkas tviterī

          RCB ārējā apkalpošanas punkta “Saulaino dienu bibliotēka” tviterī

Š.g. maija beigās "Saulaino dienu bibliotēkas" vadītāja Ilze Marga dosies pārstāvēt Rīgas Centrālo bibliotēku aiz robežām. Pirmā starptautiskā ne-konference „Velobrauciens par bibliotēkām” (www.cyclingforlibraries.org), ir nebijis publicitātes pasākums, kuras ietvaros 100 bibliotēku nozares pārstāvji no dažādām valstīm 10 dienu laikā ir paredzējuši veikt 650 km distanci no Kopenhāgenas, Dānijā līdz Berlīnei, Vācijā. Tas ir politiski un ekonomiski neatkarīgs pasākums, kas notiek, pateicoties starptautiska bibliotēku tīkla entuziastiem, un ir paredzama liela mediju interese par to. Velotūres mērķos ir arī atbalstīt zaļā un ekoloģiskā dzīvesveida vērtības. Pasākuma laikā tiks nodrošināta bibliotēku publicitāte. Katru dienu, izmantojot modernas saziņas tehnoloģijas un sociālos tīklus, internetā tiks ievietota aktuālākā informācija par pasākuma norises gaitu un ne-konferences dalībnieku gūtajiem iespaidiem un pieredzi, kā arī iespēja piedalīties dažādās diskusijās, kurās ir paredzēts iekļaut bibliotēku darbā nozīmigas tēmas. Būs iespēja stāstīt par mūsu pieredzi un gūt jaunas idejas savā turpmākajā darbā.

Latviju šajā ne-konferencē plāno pārstāvēt 7 bibliotekāres no LNB (2), RCB (1), LGB (1) un RIIMC (1) darbinieki, kā arī LU SZF (2) un LJA studenti.